Haberler

Türkiye’ de Radyo Dinleme Saatleri

Türkiye’ de Radyo Dinleme Saatleri

Türkiye’ de Radyo Dinleme Saatleri

RTÜK’ün daha önceki yapmış olduğu bir anket neticesinde Türkiye’ deki radyo dinlemeleri eğilimleri araştırılmıştı. Araştırmaya katılan her 5 kişiden 5 radyo dinlerken klasik müzik ve arabesk radyoları tercih ediyor. Ancak bu rakam eskiye göre de bir hayli azalmış durumda. Eskiden radyo kültürü denilen bir durum vardı ve bugün internet bu kültürü de alıp götürdü. Bunun en büyük nedeni video şeklinde izlenebilen kanalların olması. İnsanlar radyo dinlemekten ziyade görüntülü klipleri izlemeyi tercih eder hale geldiler. Yeni neslin ise dinlediği müzik tarzına baktığımızda daha çok Türkçe pop ya da yabancı pop müziklerinden yana oluyor.

Günümüzde insanların radyo dinledikleri zamanların başında araçlarında ve direksiyona geçtiklerinde oluyor. Şu an araçların içerisinde kaset ya da CD çalarlarında ortadan kalmış olduğunu görüyoruz dolayısıyla insanlar radyolara buralarda daha fazla önem veriyorlar. Bölgesel olarak ele aldığımız da ise şunu söyleyebiliriz ki Güneydoğulular radyo dinlemekte ilk sıradalar. Bu insanların gelmiş oldukları arabesk kültürü sayesinde radyo dinleme alışkanlıklarını da halen değiştirmemişler. Yapılan araştırmaya göre radyo dinlemenin gerçekleştiği en yoğun saatler. Sabah 07:00-10:00 arası ve akşam 17:00-19:00 arası insanlar bu saatlerde yollarda oluyorlar.

Televizyonların izlenme yani prime time saatlerine baktığımız da ise radyo dinleme oranlarının ciddi derece de düştüğünü görebiliyoruz. Özellikle de saat 21:00’ e kadar radyo dinleyicisinin sayısı bir hayli azalıyor.

admin

Kasım 1st, 2017

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook IconYouTube IconTwitter Icon
test     Read More »